Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Високопільська територіальна громада

01.04.2025 08:00

Як платитимуть пенсії громадянам, які тимчасово проживають за кордоном або в окупації

c1852bff-f180-444d-9d4e-9be482f32289.png

20 березня 2025 року набрала чинності Постанова № 299, якою Уряд визначив єдиний механізм (Порядок) виплати пенсій, страхових виплат, особам, які тимчасово проживають за кордоном; проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) та які виїхали з ТОТ та проживають на підконтрольній Україні території.

Яких виплат стосується новий Порядок? 

  • пенсій (щомісячного довічного грошового утримання); 
  • страхових виплат. До таких  належать страхові виплати за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

*Надалі за текстом використовується термін “пенсія” виключно для спрощення сприйняття інформаційного матеріалу.

На кого розповсюджується новий Порядок? 

  • на осіб, які тимчасово проживають за межами України. До таких осіб відносяться: 
  1. громадяни України, які перебувають за кордоном щонайменше 183 дні протягом календарного року (включаючи дні виїзду та повернення); 
  2. громадяни України, які отримали за межами України тимчасовий захист чи статус біженця внаслідок збройної агресії Російської Федерації (РФ) та при цьому не оформляли документи для постійного проживання за кордоном відповідно до статті 4 Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”.
  • на осіб, які проживають на ТОТ, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Мінрозвитку від 28.02.2025 № 376 (Перелік);  
  • на осіб, які виїхали з ТОТ та проживають на підконтрольній Україні території, в тому числі внутрішньо переміщені особи (ВПО). 

Водночас, дія Порядку не поширюється на осіб, які тимчасово проживають за межами України і яким пенсія виплачується на умовах міжнародних договорів ратифікованих Україною. При цьому виплати особам, які тимчасово проживають на території РФ проводиться з урахуванням обмежень, установлених Національним банком України.

Виплата пенсії здійснюється територіальним органом Пенсійного фонду України (ПФУ): 

  • або в якому востаннє особа перебувала на обліку;
  • або за заявою особи:
  1. за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання на території України;
  2. за зазначеним місцем проживання (перебування) на підконтрольній Україні території.
  • або за відсутності заяви відповідно визначеним постановою правління ПФУ територіальним органом ПФУ. 

Виплата пенсії здійснюється через: 

Умова виплати ВПО пенсії виключно через АТ “Ощадбанк” скасована! Особам, які виїхали з ТОТ та проживають на підконтрольній Україні території для отримання пенсії не потрібно отримувати довідку про взяття на облік ВПО! 

Важливо для осіб, які тимчасово проживають за межами України!

Для отримання пенсії потрібно проходити  фізичну ідентифікацію до 31 грудня кожного календарного року. У випадку не проходження фізичної ідентифікації з 1 січня наступного року пенсії будуть нараховуватися, проте не виплачуватися. 

Для поновлення виплати потрібно пройти фізичну ідентифікацію або отримати документ про встановлення факту, що особа є живою  та подати заяву про поновлення. 

Заяву можна подати:  

  • або через веб-портал електронних послуг ПФУ, у разі встановлення особи у режимі відеоконференцзв’язку, під час якого пред’являються документи, що посвідчують особу із використанням кваліфікованого/удосконаленого електронного підпису (наприклад, “Дія.Підпис”); 
  • або через веб-портал електронних послуг ПФУ із використанням кваліфікованого/удосконаленого електронного підпису (наприклад, “Дія.Підпис”) та із додаванням сканованої копії (чітке зображення тексту, реквізитів) документа про посвідчення факту, що особа є живою;
  • або шляхом направлення до відповідного територіального органу ПФУ за місцем обліку особи рекомендованого поштового відправлення або відправлення з оголошеною цінністю разом із документом про посвідчення факту, що особа є живою. 

Посвідчення факту, що особа є живою здійснюється закордонною дипломатичною установою. Для прикладу, посвідчення факту, що особа є живою Генеральним консульством України в Гамбурзі (Федеративна Республіка Німеччина) за посиланням.  

Важливо для осіб, які проживають на ТОТ, включених до Переліку! 

Для отримання пенсії потрібно проходити  фізичну ідентифікації до 31 грудня кожного календарного року. У випадку не проходження фізичної ідентифікації з 1 січня наступного року пенсії будуть нараховуватися, проте не виплачуватися. 

Разом з тим, виплата пенсії припиняється, якщо протягом шести місяців були відсутні видаткові операції та в ці півроку не проводилася фізична ідентифікація особи. 

Для поновлення виплати необхідно пройти фізичну ідентифікацію та подати заяву до ПФУ про поновлення. Заяву можна подати, зокрема, через веб-портал електронних послуг ПФУ, у разі встановлення особи у режимі відеоконференцзв’язку під час якого пред’являються документи, що посвідчують особу із використанням кваліфікованого/удосконаленого електронного підпису (наприклад, “Дія.Підпис”). 

Отримання пенсії здійснюється за умови неодержання таких виплат від органів пенсійного забезпечення РФ. Наразі неодержання пенсії здійснюється повідомленням в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії. 

Увага! Всі особи, яким була припинена виплата пенсії до 20 березня 2025 року у зв’язку з непроходженням фізичної ідентифікації, скасуванням дії довідки про взяття на облік ВПО,  мають право на поновлення за заявами за умови проходження ідентифікації. 

Як пройти фізичну ідентифікацію? 

Офлайн. Особисте звернення. 

Звернутися особисто до територіального органу ПФУ чи відділення уповноваженого банку (де відкритий рахунок на отримання пенсії). При собі мати:  

  • документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України або закордонний паспорт), або документ, що підтверджує повноваження законного представника; для дітей — свідоцтво про народження;
  • інформацію про відкритий рахунок або банківську картку;
  • пенсійне посвідчення (за наявності).

Онлайн. Дистанційно через “Дія.Підпис”. 

Ідентифікацію можна пройти, увійшовши до особистого електронного кабінету на порталі ПФУ за допомогою кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис”. Детальна інструкція зі створення підпису за посиланням.  

Онлайн. Ідентифікація через відеозв’язок. Порядок дій: 

  • увійти на портал ПФУ;
  • обрати розділ “Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку”; 
  • заповнити обов’язкові поля електронної форми, зокрема:
  • особисті дані та реквізити документа, що посвідчує особу;
  • електронну адресу та номер телефону для зворотного зв’язку;
  • зручний канал зв’язку для відеоідентифікації: Google Meet, Skype, Zoom, Telegram, Viber, WhatsApp або Signal;
  • за потреби — зазначити необхідність перекладу жестовою мовою або надання фізичного супроводу асистента/помічника.
  • надати згоду на обробку персональних даних та натиснути кнопку “Подати заяву”.

 Ідентифікація через відеозв’язок проводиться у строк не раніше ніж через 10 робочих днів і не пізніше ніж через 30 календарних днів з дати подання заяви про проходження ідентифікації. 

Нормативно-правове регулювання: 

Постанова Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року  № 299 “Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності

Джерело: ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”